Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów Aktualnosci/2009.06.16 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

9 czerwca 2009 roku na ul. Astronomów w Lidzbarku Warm odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem "GIMBUS 2009" zorganizowane przez Komendę Powiatową PSP w Lidzbarku Warm. oraz Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w Lidzbarku Warm. Celem ćwiczeń było przede wszystkim doskonalenie współpracy służb ratowniczych podczas wypadku masowego z udziałem autobusu. Organizatorzy przygotowując ćwiczenia przyjęli następujący scenariusz: około godz. 11.00 pod koła jadącego ul. Astronomów autobusu wbiega nagle pieszy. Kierowca autobusu chcąc uniknąć potrącenia przechodnia gwałtownie hamuje, wpada w poślizg, autobus przewraca się na bok. W przewrócony autobus uderza od przodu samochód osobowy nadjeżdżający z przeciwka. Za autobusem jedzie motocyklista, który nie zdążył wyhamować, uderza w tył autobusu. W wyniku zdarzenia poszkodowanych zostaje 21 osób.

W związku z zaistniałą sytuacją uczestnicy ćwiczeń realizują między innymi następujące zadania :

ˇ strażacy przy pomocy sprzętu specjalistycznego docierają do uwięzionych w pojazdach,

ˇ prowadzona jest segregacja poszkodowanych przez lekarza,

ˇ w wyznaczonej kolejności osoby poszkodowane wynoszone są z pojazdów,

ˇ udzielana jest pomoc medyczna poszkodowanym,

ˇ karetki pogotowia ratunkowego transportują poszkodowanych do szpitali,

ˇ policja zabezpiecza miejsce zdarzenia.

W ćwiczeniach udział brały następujące siły i środki:

ˇ zastęp GCBA 2/20 - KP PSP w Lidzbarku Warm.,

ˇ zastęp SCR - KP PSP w Lidzbarku Warm.,

ˇ zastęp GCBA 5/32 - KP PSP w Lidzbarku Warm.,

ˇ samochody SLKw, SLOp - KP PSP w Lidzbarku Warm.,

ˇ zastęp SLRt - KP PSP w Bartoszycach,

ˇ grupa Joannitów ( First Responder),

ˇ 5 karetek pogotowia ratunkowego: (Lidzbark Warm, Olsztyna - MSWiA, Olsztyna-Joannici)

ˇ policja,

ˇ straż miejska,

ˇ przedstawiciele samorządów powiatu lidzbarskiego,

ˇ dodatkowe podmioty ratownicze: dźwig, autobus, holownik.

Bardzo realnie upozorowane obrażenia u poszkodowanych, w których wcieliła się młodzież ze szkolnej służby medycznej i Joannitów oraz duża liczba ratowników sprawiły, że ćwiczenia wyglądały jak realne zdarzenie przez co wzbudziły duże zainteresowanie społeczeństwa.

Z ramienia Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP ćwiczenia obserwował koordynator ratownictwa medycznego z KW PSP w Olsztynie, st. kpt. Dariusz Szempliński.

Tekst: kpt. Marek Pasławski

Foto: Andrzej Łaskarzewski