11 kwietnia odbyły się kolejne inspekcje gotowości operacyjnej. Tym razem kontrolowano jednostki ratowniczo-gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej z Bartoszyc i Lidzbarka Warmińskiego.

Inspekcja JRG Bartoszyce

W dniu 11.04.2013 przeprowadzono inspekcję gotowości operacyjnej JRG Bartoszyce.

Ćwiczenie praktyczne przeprowadzono na obiekcie Biblioteki Publicznej Miejskiej. Oddział dla dzieci i młodzieży ul. Ogrodowa 1. Pożar powstał na parterze budynku biblioteki. Przed przybyciem SP ewakuowano osoby przebywające w bibliotece ( nie można doliczyć się chłopca w wieku ok. 11 lat).  Dwie osoby dorosłe udały się do wnętrza budynku w celu odnalezienia zaginionego dziecka. W trakcie pożaru zostały poszkodowane dwie (jedna osoba oparzenie dłoni oraz osmolenie twarzy, druga osoba brak czynności życiowych, dziecko bez obrażeń).   Do działań zostały zadysponowane  GCBA, SH 23.  Po przyjeździe na miejsce dowódca przeprowadził rozpoznanie ( osoba zgłaszająca oczekiwała przed budynkiem). KDR wprowadził do obiektu jedną rotę z prądem wody, następnie drugą rotę zabezpieczoną linką ratowniczą celem przeszukania pomieszczeń. W trakcie przeszukiwania pomieszczeń rota pierwsza odnalazła zaginionego chłopca, następnie jedną z osób poszkodowanych (oparzenie dłoni, osmolona twarz), którą ewakuowano do strefy bezpiecznej, następnie udzielono pomocy medycznej (RKO) ewakuowano na zewnątrz i przekazano dla ZRM. Rota druga w trakcie dalszych działań odnalazła drugą poszkodowaną osobę ( brak czynności życiowych), ewakuowano do strefy bezpiecznej, której udzielono KPP przekazano ZRM.  Odnaleziono źródło ognia i ugaszono pożar.

Inspekcja JRG Lidzbark Warmiński

Założenie do ćwiczeń: pożar na parterze budynku części socjalnej ( lidzbarskiego domu kultury). Z budynku przed przybyciem strażaków ewakuowano grupę młodzieży. Dwie osoby poszkodowane (jedna osoba oparzenie dłoni oraz osmolenie twarzy, druga osoba - brak czynności życiowych).   Do działań zostały zadysponowane GBARt , GCBA, SH 23.  Po przyjeździe na miejsce dowódca nie przeprowadził rozpoznanie ( osoba zgłaszająca oczekiwała przed budynkiem). Dowodzący wprowadził do obiektu jedną rotę z prądem wody.  W trakcie przeszukiwania pomieszczeń rota pierwsza odnalazła jedną z osób poszkodowanych (bez czynności życiowych), którą ewakuowała do strefy bezpiecznej, następnie udzieliła pomocy medycznej (RKO), ewakuowała na zewnątrz i przekazała pogotowiu ratunkowemu. Rota druga w trakcie dalszych działań odnalazła drugą poszkodowaną osobę z poparzeniami ręki oraz osmoloną twarzą, ewakuowała ją do strefy bezpiecznej,  udzieliła kwalifikowanej pierwszej pomocy i  przekazała zespołowi ratownictwa medycznego.  Żródło ognia zostało zlokalizowane, a pożar ugaszony.

/oprac.: st.kpt.Jarosław Przybułowski/