18 stycznia br. w Węgorzewie przy bulwarze Loir-et-Cher nad Kanałem Węgorzewskim zebrała się liczna grupa uczniów, przedszkolaków oraz dorosłych mieszkańców naszego miasta. Powodem tej wysokiej frekwencji były ćwiczenia Komendanta Powiatowego PSP w Węgorzewie w ratownictwie lodowym. Celem pokazu było przedstawienie podstawowych technik ratowania ludzi, pod którymi załamał się lód.

Ratownicy demonstrowali sposoby asekuracji i podejmowania osób z przerębli z użyciem sań lodowych oraz rzutki ratowniczej. W pokazach przedstawiono różne metody ratownicze oraz możliwości wykorzystania przedmiotów, które mogą służyć ratowaniu ludzi w chwili zagrożenia. Osobę uwięzioną w przerębli ratowano między innymi za pomocą: gałęzi, kurtki, sanek, drabiny i koła ratunkowego. Omówiono również zasady udzielania pierwszej pomocy wyziębionym osobom wydobytym z lodowatej wody.  W ćwiczeniach uczestniczyła także Wojskowa Straż Pożarna i OSP Radzieje. Pokaz skierowany był głównie  do młodzieży szkolnej i przedszkolaków. Straż pożarna apeluje o rozwagę przy wchodzeniu na zamarznięte akweny i zaleca korzystanie ze sportów zimowych w wyznaczonych miejscach.

/tekst: mł.ogn. Ewa Pietrzak, zdjęcia Gazeta Węgorzewska/