10 grudnia, tuż przed godziną 10:00, zabrzmiały dzwonki alarmowe wzywające strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie oraz strażaków-ochotników z gminy Mikołajki do prowadzenia działań ratowniczo–gaśniczych. Założenie do ćwiczeń opracował mł. asp. Kamil Golon.

Wybrany obiekt w pierwszym epizodzie to Hotel ROBERT’S SPORT w Starych Sadach. Założenie do ćwiczeń: w hotelu na pierwszym piętrze zapaliła się kanapa wypoczynkowa i mocno zadymiła korytarz oraz sąsiednie pomieszczenia. W sali obokodbywała się konferencja poświęcona tematyce ocieplenia klimatu na ziemi. Uczestnicy spotkania, wyczuwając dym  wybiegają na schody, potykają się i doznają licznych obrażeń: złamań i zwichnięć kończyn. Na drugim piętrze, w wyniku silnego zadymienia i ogromnego stresu, starszy mężczyzna doznaje zawału serca.

Do akcji wkraczają pierwsze sekcje gaśnicze strażaków-ochotników z Mikołajek i Woźnic. Po chwili przyjeżdżają strażacy zawodowi z Mrągowa. Zaczyna się akcja ratowniczo-gaśnicza. Strażacy ewakuują z budynku uczestników konferencji oraz wynoszą na noszach poszkodowane osoby. Mężczyznę z zawałem serca ewakuują przy pomocy podnośnika hydraulicznego. Wszystkich poszkodowanych przejmuje zespół ratownictwa medycznego z Mrągowa. Policja zabezpiecza teren działania.

Drugi epizod to pożar na statku żeglugi białej, na przystani obok hotelu ROBERT’S SPORT. W wyniku paniki spowodowanej pożarem dochodzi do ucieczki pasażerów z płonącego statku. Wąski trap bardzo ogranicza możliwość szybkiej ewakuacji. Niektórzy z pasażerów wpadają do zimnej wody jeziora Mikołajskiego. W tym czasie mrągowska policja zauważa domniemanego podpalacza i wszczyna pościg. Policjanci zatrzymują przestępcę i odprowadzają na posterunek. Strażacy-płetwonurkowie z Komendy Powiatowej PSP w Mrągowie wyławiają ludzi z wody i transportują łodzią ratowniczą Ochotniczej Straży Pożarnej z Mikołajek na nabrzeże, gdzie czekają na nich ratownicy medyczni pogotowia ratunkowego. Następnie zostaje zainscenizowany wypadek nurka, który za szybko wynurza się z wody i doznaje choroby kesonowej. Nurka wyławiają koledzy, podają mu tlen, następnie jest on przetransportowany śmigłowcem do Gdańska, gdzie umieszczony zostaje  w komorze hiperbarycznej.

Na ćwiczeniach nie było taryfy ulgowej - ratownicy medyczni, strażacy i policjanci dzielnie uczestniczyli w akcji ratowniczo-gaśniczej.

Nad przebiegiem ćwiczeń czuwał st. bryg. Krzysztof Kroszkiewicz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie. Na zakończenie ćwiczeń, pochwalił zaangażowanie poszczególnych podmiotów ratowniczych oraz stwierdził prawidłowe wykonanie zadań.

/opracowanie i zdjęcia: st. asp. J. Szefer i M. Terlik/