W dniach 9-11 października na jeziorze Czos szkolili się strażacy płetwonurkowie z Mrągowa i Kętrzyna. Doskonalili swoje umiejętności w zakresie ratowania i poszukiwania osób utopionych oraz poszukiwaniu przedmiotów zagubionych na dnie zbiorników wodnych.

Podniesienie swoich kwalifikacji wymagało od płetwonurka zejścia na głębokość 20 metrów, odnalezienia w ciemnych wodach naszego jeziora manekina o wadze 70.kilogramów i wydobyciu go na powierzchnię. Na tej samej głębokości doskonalono również poszukiwanie zagubionych przedmiotów. Wydobycie ich wymagało od płetwonurka sporych umiejętności, gdyż niejednokrotnie przedmioty te zagłębiały się głęboko w mule. Ćwiczono pływanie na kołowrotku, na azymut, strzelanie boi dekompresacyjnej oraz przeprowadzono szkolenie z pływania w maskach pełnotwarzowych. Wszystkie ćwiczenia były nadzorowane przez koordynatora do spraw wodno-nurkowych z Komendy Wojewódzkiej PSP Olsztyn - st. sekc. Mariusza Zakrzewskiego. Szefem mrągowskich strażaków był mł. asp. Grzegorz Szostek, który kontrolował poprawność wykonania poszczególnych ćwiczeń.

/opracował: st. asp. J. Szefer, zdjęcia: asp. sztab. G. Dziobak/