W dniu 20 września 2012r. około godz. 09:30  dochodzi do wypadku lotniczego. Podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, silnej mgły oraz intensywnych opadów deszczu, pilot samolotu klasy biznes - Gulfstream traci kontrolę nad maszyną.

Chcąc ograniczyć ofiary w ludziach kieruje samolot w kierunku Jeziora Olecko Wielkie. Niestety, zaczepia skrzydłem o drzewa, co powoduje uszkodzenie samolotu (strata silnika oraz paliwa). Maszyna rozpada się a części elementów składowych spadają na obiekt ośrodka wypoczynkowego Dworek Mazurki w Olecku oraz do pobliskiego jeziora. W wyniku zdarzenia ponad 20 osób zostaje poszkodowanych.

Tak wyglądał scenariusz ćwiczeń Komendanta Powiatowego PSP w Olecku. W manewrach brało udział 18 zastępów jednostek ochrony przeciwpożarowej z powiatu oleckiego, 5 zespołów ratownictwa medycznego, policja, ratownicy WOPR oraz leśnicy.

Celem ćwiczeń było doskonalenie czynności ratowniczych, koordynacja i organizacja działań ratowniczych podczas zdarzeń masowych, doskonalenie zasad udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym oraz współpraca poszczególnych służb. Manewry były doskonałą próbą  sprawdzenia poziomu wyszkolenia strażaków ratowników PSP i OSP, a także innych służb oraz możliwością doskonalenia umiejętności dowodzenia na poszczególnych szczeblach kierowania.

/zdjęcia: mł.ogn. Piotr Gabruś, tekst: mł.kpt. Piotr Talkowski/