5 września br. o godzinie 10.00 dyspozytor powiatowego stanowiska kierowania PSP w Węgorzewie odebrał zgłoszenie o pożarze szpitala psychiatrycznego w Rudziszkach. Na miejsce zadysponował dwa zastępy strażaków z Komendy Powiatowej PSP w Węgorzewie, OSP Perły, OSP Guja oraz pogotowie ratunkowe „Falck”.

Pożar wybuchł w jadalni na parterze budynku. W wyniku pożaru rannych zostało dziesięć osób. Personel szpitala przeprowadził ewakuację pacjentów. Niestety, ze względu na duże zadymienie w szpitalu, dziesięć osób nie udało się ewakuować. Jako piersi na miejsce przybyli strażacy z OSP Perły, którzy zlokalizowali pożar oraz rozpoczęli przeszukanie pomieszczeń celem odnalezienia poszkodowanych osób. Po chwili na miejsce pożaru przybyły kolejne zastępy OSP i PSP oraz zespół ratownictwa medycznego Falck. To nie był prawdziwy pożar tylko ćwiczenia Komendanta Powiatowego PSP.

Celem ćwiczeń było: doskonalenie współdziałania PSP z personelem szpitala oraz służbami medycznymi,   wdrażanie procedur medycznych podczas zaopatrywania medycznego dużej liczby poszkodowanych oraz ewakuacji z budynku szpitala w sytuacji kryzysowych. Dla uwiarygodnienia ćwiczeń zastosowano środki pozoracji w postaci dymu teatralnego oraz charakteryzacji „pozorantów”. W organizację ćwiczeń zaangażowana były dyrekcja oraz personel szpitala.

/oprac.: mł. ogn. Ewa Pietrzak/