Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów Aktualnosci/2008.09.26 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

26 września 2008 r., na terenie Archidiecezjalnego Wypoczynkowego Ośrodka Charytatywnego Caritas w Rybakach pow. olsztyński, odbyły się największe od kilku lat ćwiczenia Warmińsko-Mazurskiej Brygady Odwodowej Państwowej Straży Pożarnej oraz służb współdziałających.

Scenariusz ćwiczeń zakładał katastrofę samolotu pasażerskiego i śmigłowca, które spadając na ziemię powodują zniszczenia obiektów ośrodka oraz pożar lasu. Szczątki samolotu porozrzucane były na obszarze kilkudziesięciu hektarów w lesie, na łące i Jeziorze Łańsk w pobliżu ośrodka.

W pierwszym rzucie do akcji zadysponowane zostały zastępy PSP i OSP z powiatu olsztyńskiego. Następnie na miejsce zdarzenia dysponowano siły i środki Warmińsko-Mazurskiej Brygady Odwodowej. Zadaniem służb ratowniczych było dotarcie do osób poszkodowanych i udzielenie im pierwszej pomocy medycznej, gaszenie pożarów lasu oraz szczątków samolotu, wydobycie poszkodowanych spod zawalonej konstrukcji budynku ośrodka, poszukiwania szczątków samolotu i ofiar na i pod wodą. Do pozoracji wykorzystano świece dymne, elementy karoserii samochodowych, wrak śmigłowca, pożary elementów konstrukcyjnych na łące, całości dopełniły efekty pirotechniczne przygotowane przez policyjnych antyterrorystów z Olsztyna.

Celem ćwiczeń było doskonalenie działań w zakresie wypadków lotniczych, ratownictwa wodno-nurkowego, katastrof budowlanych, gaszenia pożarów wielkopowierzchniowych lasów, udzielania pierwszej pomocy medycznej podczas zdarzeń masowych, ratownictwa wysokościowego oraz doskonalenie współpracy ze służbami współdziałającymi oraz sprawdzenie realnego czasu dojazdu z macierzystych jednostek.

Epizody ćwiczeń to:

- katastrofa budowlana (część samolotu spadła na budynek hotelowy powodując jego częściowe zawalenie),

- pożar kadłuba samolotu na łące,

- udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym,

- pożar lasu,

- poszukiwanie poszkodowanych na wodzie,

- ewakuacja poszkodowanych i ciał ofiar z dachu budynku przy użyciu technik alpinistycznych.

W ćwiczeniach wzięło udział ponad 300 strażaków z 40 zastępów PSP i OSP, służby współpracujące, przedstawiciele służby nadzoru i zarządzania bezpieczeństwem operacji lotniskowych, departamentu lotnisk lotnictwa cywilnego, Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Po ćwiczeniach, złożono kwiaty na grobie lotnika - Wiesława Kuźlika oraz przy tablicy pamiątkowej ku czci leśniczego z Leśnictwa Pluski - Mirosława Ludasa, którzy 8 czerwca 1982 r., podczas wykonywania oprysków lasu, zginęli k/Rybaków w katastrofie lotniczej.

Po podsumowaniu ćwiczeń, którego dokonał Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki PSP, st. bryg. Marek Szczech, zaproszono wszystkich gości oraz uczestników ćwiczeń na grochówkę.

Opracowała: st. kpt. Małgorzata Szmidt-Jeżewska

Zdjęcia: Zespół dokumentacyjny KW PSP Olsztyn