W dniu 31 maja 2012r., kilka minut po godzinie ósmej, dyżurny powiatowego stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie otrzymał zgłoszenie o wycieku gazu z cysterny kolejowej.

Do zdarzenia doszło na stacji towarowej w Braniewie przy ulicy Królewieckiej. Wagon, z którego miała miejsce emisja gazu poprzez uszkodzony zawór spustowy, został odstawiony na tor awaryjny. Z informacji uzyskanych od przewoźnika w cysternie znajdowała się substancja niebezpieczna – propan.

To scenariusz ćwiczeń przygotowanych wspólnie przez Państwową Straż Pożarną oraz przedstawicieli PKP Cargo.  Zadaniem przybyłych na miejsce ćwiczeń strażaków były: identyfikacja substancji znajdującej się w uszkodzonym wagonie, określenie strefy niebezpiecznej, kierunku przemieszczania ulatniającego się gazu, ograniczenie strefy niebezpiecznej poprzez sprawienie kurtyn wodnych oraz uszczelnienie – wymiana uszkodzonej uszczelki w zaworze dennym wagonu. Dodatkowo strażacy udzielili pomocy medycznej jednej osobie. Ze względu na charakter zdarzenia uruchomione zostały procedury ratownicze wykorzystywane przez PKP Cargo oraz PSP. Z pobliskiej sieci hydrantowej zbudowano zaopatrzenie wodne, sprawdzono skuteczność i wydajność pobliskich hydrantów. W ćwiczeniach uczestniczyli:strażacy Państwowej Straży Pożarnej, Wojskowej Straży Pożarnej oraz OSP Braniewo, fpolicjanci, zespół ratownictwa medycznego. Całość zmagań obserwowali: Komendant Powiatowy PSP w Braniewie, kierownictwo PKP Cargo, naczelnik stacji kolejowej oraz pracownicy PKP.

/st. kpt. I. Ścibiorek/