17 listopada br. o godzinie 11:00 dyspozytor powiatowego stanowiska kierowania PSP odebrał zgłoszenie z policji o podłożonej bombie w gimnazjum w Więckach. Na miejsce zostały zadysponowane zastępy straży pożarnej z JRG Węgorzewo, Wojskowej Straży Pożarnej  z Węgorzewa, OSP Ołownik, karetka pogotowia ratunkowego „Falk” oraz patrole policyjne.

W chwili dojazdu strażaków na miejsce, uczniowie i pracownicy szkoły zostali już ewakuowani i znajdowali się  w oddalonej o około 300 metrów miejscowej świetlicy. Dzięki sprawnie przeprowadzonej ewakuacji przez dyrekcję i pracowników szkoły nikt z uczniów nie został poszkodowany. Podczas przeszukiwania szkoły przez policyjnych pirotechników jedna z podłożonych bomb wybuchła, w wyniku czego zostało rannych dwóch policjantów oraz powstał pożar. Strażacy ugasili ogieńr oraz ewakuowali rannych policjantów, którym pierwszej pomocy udzielił zespół pogotowia ratunkowego. Po ugaszeniu pożaru do akcji ponownie weszli specjaliści z policji, którzy odnaleźli kolejny ładunek wybuchowy. Tym razem, ładunek został rozbrojony w bezpiecznej odległości od szkoły. Cała akcja trwała prawie dwie godziny lekcyjne, po czym uczniowie mogli rozpocząć kolejne zajęcia.

To nie była prawdziwa akcja tylko ćwiczenia Komendanta Powiatowego Policji w Węgorzewie na obiekcie szkoły, głównym celem było współdziałanie służb ratowniczych podczas akcji terrorystycznych, doskonalenie ewakuacji z budynku szkoły podczas sytuacji kryzysowych  oraz wdrażanie procedur medycznych. Do pozoracji wybuchu i pożaru zastosowano dym teatralny oraz makietę ładunku wybuchowego.

/tekst: st. sekc. Ewa Pietrzak, zdjęcia: st. kpt. Paweł Mickiewicz/