12 listopada o godzinie 13:10 w Pieckach zawyły syreny alarmowe wzywające strażaków-ochotników do wyjazdu na ćwiczenia. Obiektem, na którym ochotnicy zdawali egzamin, była hala magazynowa Zakładu Produkcji Drzewnej „WEGA” w Pieckach przy ul. Przemysłowej. Założeniem do ćwiczeń był pożar hali magazynowej oraz zapalenie się pyłów produkcyjnych. W tym dniu alarmowano ochotników z Piecek, Nawiad, Krutyni, Starych Kiełbonek i Machar.

Na teren ćwiczeń zjechało osiem samochodów gaśniczych, a w nich 45 strażaków. Bezpośrednio w działaniach gaśniczych hali zostali zaangażowani ochotnicy z Piecek, Nawiad i Krutyni. To w tych jednostkach są najnowsze samochody gaśnicze z pompami o dużej wydajności. Można powiedzieć jest to główny trzon gaśniczy gminy Piecki. Aby ćwiczenia nie były zbyt łatwe, Komendant Gminny i zarazem Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Mrągowie - kpt. Mirosław Kozak wprowadził element utrudnienia: nastąpiło zapalenie się detonacyjne pyłów produkcyjnych zalegających na wentylatorach hali. Były osoby poszkodowane z ranami i poparzeniami. Wzywano tu już aplikacyjnie karetki pogotowia i śmigłowiec sanitarny. Wiadomości zdobyte podczas szkoleń zostały w pełni wykorzystane i ocenione przez oficera operacyjnego - mł. kpt. Mariusza Kozakiewicza oraz Dowódcę Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Mrągowie - kpt. Mirosława Kozaka.

W podsumowaniu ćwiczeń wskazano na drobne niedociągnięcia i sposóby ich rozwiązania. Przy gorącej grochówce strażacy dzielili się wrażeniami z przebytych ćwiczeń.

/opracował: st. asp. J. Szefer, zdjęcia: M. Wosik/