Jadący z dużą prędkością kierowca samochodu w trakcie wykonywania manewru wyprzedzania, zmusza nadjeżdżającego z naprzeciwka kierowcę innego pojazdu do zjechania z drogi.

W wyniku uderzenia w przydrożne drzewo, samochód staje w płomieniach. Sprawca wypadku nie zatrzymuje się i dalej pędzi przed siebie, zauważa  idącą z naprzeciwka dużą grupę młodzieży i zaczyna gwałtownie hamować, traci kontrolę nad pojazdem i wpada w przechodniów. W tym samym momencie kolejny samochód najeżdża na wypadek, uderza czołowo w sprawcę wypadku, po czym dachuje na środku drogi. W wyniku zderzenia część osób zostaje uwięziona wewnątrz pojazdów, grupa poszkodowanej młodzieży znajduje się na drodze, a kilka osób wpada z mostu do rzeki, gdzie silny nurt porywa je do Jeziora Olecko Wielkie. Z uszkodzonych samochodów wyciekają płyny eksploatacyjne, które wpływają do rzeki.

Tak w skrócie wyglądało założenie do scenariusza ćwiczeń Komendanta Powiatowego PSP w Olecku, które miały miejsce 20 września br.

W manewrach brało udział 12 zastępów straży pożarnej z powiatu oleckiego, 6 zespołów ratownictwa medycznego, 3 radiowozy policji oraz ratownicy WOPR.  Celem ćwiczeń było przede wszystkim doskonalenie czynności ratowniczych, koordynacja i organizacja działań na miejscu zdarzenia oraz współpraca poszczególnych służb podczas działań ratowniczych. Podczas ćwiczeń strażacy wykonywali zadania z różnych rodzajów ratownictwa: techniczne, gaśnicze, ekologiczne, wodne i medyczne.  Szczegółowa analiza i ocena ćwiczeń będą przydatne w procesie szkolenia strażaków państwowej i ochotniczej straży.

/zdjęcia: asp. sztab. Dariusz Domin i mł.kpt. Łukasz Grzymkowski, tekst: kpt. Tomasz Jagłowski/