W dniach  4-8 lipca w Mikołajkach, na Jeziorze Mikołajskim przy plaży miejskiej, odbyły się ćwiczenia mrągowskich strażaków płetwonurków. Ćwiczenia obejmowały część teoretyczną oraz ćwiczenia podwodne.

Dzień szkolenia został podzielony na dwie tury: z rana praktyka w wodzie, zaś teoria w godzinach popołudniowych. Teoria i praktyka obejmowały: metody wykonywania prac podwodnych, przygotowanie nurka do zejścia pod wodę, kontrolę sprzętu, planowanie nurkowania połączone z określeniem czasu przebywania pod wodą z uwzględnieniem głębokości.

Ćwiczono procedury awaryjne na wypadek zasłabnięcia lub urazu płetwonurka. Ćwiczenia obejmowały nurkowanie z wykorzystaniem sprzętu podwodnego do określenia miejsca zatonięcia, między innymi kompas i gps. Szczegółowo omówiono tabele dekompresyjne oraz pierwszą pomoc medyczną w wypadkach nurkowych. Do prac podwodnych, gdzie trudny jest dostęp do osób unieruchomionych, a przebywających np. w zatopionym samochodzie, strażacy płetwonurkowie ćwiczyli działania z użyciem sprzętu hydraulicznego. Przywieziony manekin z komendy powiatowej w sposób realny oddawał prawdziwość scen.

W ostatnich dniach szkolenia do Mikołajek przybyła grupa strażaków płetwonurków z Giżycka, którzy razem z mrągowskimi strażakami przeprowadzili szereg ćwiczeń podwodnych. Nad prawidłowym przebiegiem i przestrzeganiem ostrych kryteriów ćwiczeń nurkowych czuwał kierownik robót podwodnych st. sekc. Grzegorz Szostek, zaś nad prawidłowym tokiem szkolenia - zastępca dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej w Mrągowie - asp. sztab. Grzegorz Dziobak.

/opracował: st. asp. J. Szefer, zdjęcia: asp. sztab. Grzegorz Dziobak i st. sekc. Grzegorz Szostek/