Wczoraj o godzinie 10.30 na telefon alarmowy KP PSP zadzwoniła anonimowa osoba zgłaszając podłożenie ładunku wybuchowego w jednej z sal lekcyjnych w nowomiejskim gimnazjum. Wybuch ładunku miał nastąpić za godzinę.

Tak rozpoczęła się inspekcja gotowości operacyjnej mająca na celu sprawdzenie powiatowych procedur podczas powstania zdarzeń o charakterze terrorystycznym, noszących znamiona wypadku masowego z wykorzystaniem urządzeń i materiałów wybuchowych, która zorganizowana została przez Komendy Wojewódzkie Państwowej Straży Pożarnej i Policji z Olsztyna.

Przybyłe na miejsce zastępy z JRG PSP wyznaczyły strefę niebezpieczną i przystąpiły do działań ratowniczych, które organizowała nowomiejska Komenda Powiatowa Policji. Strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy dwóm osobom poszkodowanym w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego. Ewakuowano cały stan osobowy szkoły.

Kontrola ta nie była zapowiedziana zarówno dla nowomiejskich służb ratowniczych, jak i samej szkoły. Taka forma sprawdzenia gotowości, zdaniem organizatorów ćwiczeń, daje duże możliwości urealnienia sytuacji. Sam scenariusz ćwiczeń zakładał podłożenie bomby w jednej z sal gimnazjum. Byli poszkodowani, a uczniowie i nauczyciele zostali ewakuowani na plac sportowy za szkołą. Ćwiczenia były cały czas monitorowane przez przedstawicieli olsztyńskiej straży i policji, którzy obserwowali i oceniali współdziałanie nowomiejskich służb ratowniczych. Także szkoła miała okazję sprawdzenia swoich procedur na wypadek zaistnienia zagrożenia atakiem terrorystycznym.

/asp. sztab. Michał Błaszkowski - rzecznik prasowy KP PSP, fot.: Stanisław Ulatowski "Gazeta Nowomiejska"/