W środę, 16.03.2011r., na Zalewie Wiślanym w Nowej Pasłęce  /w pobliżu bosmanatu/ odbyły się ćwiczenia "KRA 2011" związane z ratownictwem osób tonących, pod którymi załamał się lód.

Ćwiczenia zostały zorganizowane przez Kaszubski Dywizjon Straży Granicznej w Gdańsku wchodzący w skład MOSG oraz KP PSP w Braniewie. W ćwiczeniach udział brali także funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Braniewie /WMOSG/.

Założeniem do ćwiczeń było ratowanie ludzi,  pod którymi załamał się lód. Ze względu na fakt, iż  zimą wielu wędkarzy łowi ryby na zamarznietych akwenach oraz wjeżdża samochodami na zamarznięty lód Zalewu Wiślanego,  postanowiono przeprowadzić ćwiczenia zgrywające podmiotów i służb ratowniczych. W ćwiczeniach, oprócz sprzętu ratowniczego Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie, wykorzystano poduszkowiec MOSG Griffon 2000TD Mk III  i śmigłowiec W-3AM „ANAKONDA”, który może uczestniczyć w działaniach ratowniczych związanych z poszukiwaniami na duzych obszarach. Zadaniem zespołów  było: przekazywanie informacji o zdarzeniu /praca służb dyżurnych/, dysponowanie jednostek ratowniczych w miejsce koncentracji i współdziałanie w zakresie transportu poduszkowcem  ratowników PSP i MOSG na miejsce zdarzenia, wspólne podejmowanie osób, pod którymi załamał się lód, wykorzystanie jednostki latającej do podejmowania poszkodowanych z wody oraz koordynacji działań ratowniczych na obszarze Zalewu Wiślanego. Dodatkowo ratownicy PSP i funkcjonariusze MOSG zaprezentowali różne techniki związane z podejmowaniem osób poszkodowanych z wody oraz udzielania pomocy medycznej /przygotowany punkt medyczny w pneumatycznym namiocie ratowniczym/.

Ćwiczenia pozwoliły na zapoznanie się ze sprzętem ratowniczym, który może być wykorzystany podczas wspólnych działań ratowniczych. To kolejne z ćwiczeń realizowanych wspólnie przez Kaszubski Dywizjon Straży Granicznej oraz KP PSP w Braniewie. W okresie letnim zaplanowano ćwiczenia z wykorzystaniem jednostek pływających KP PSP w Braniewie, MOSG w Gdańsku oraz Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Ćwiczenia obserwowali: Wojewoda Warmińsko–Mazurski - Marian Podziewski, Z-ca Warmińsko –Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie - st. bryg. Mariusz Mierzejewski, Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej - kontradmirał SG Piotr Stocki, Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej - płk SG Przemysław S. Kuźmiński oraz licznie przybyłli przedstawiciele mass mediów, którzy na bieżąco relacjonowali przebieg ćwiczeń.

/kpt. I. Ścibiorek/