14 marca 2011 r. nidziccy strażacy mieli okazję doskonalić umiejętności podczas symulowanego pożaru w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Stanisława Staszica w Nidzicy.

Około godz. 12:00 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania PSP w Nidzicy otrzymał groźnie  brzmiącą informację o pożarze w jednym z pomieszczeń szkoły przy ul. Jagiełły. Bezpośrednio zagrożone było życie 2 osób. Na miejsce natychmiast zadysponowano 3 zastępy nidzickiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP oraz postawiono w stan gotowości kolejne jednostki straży pożarnej i służby współdziałające. Kierownictwo szkoły zarządziło ewakuację pracowników.

Jak się okazało, pożarem objęte zostały pomieszczenia na 2 piętrze budynku. Strażacy musieli wykorzystać możliwości samochodów gaśniczych, podnośniko-drabiny, sprawdzili także sprawność sieci hydrantowej oraz własne umiejętności. Widoczni byli także policjanci, którzy kierowali ruchem wokół szkoły oraz zabezpieczali teren akcji.

Na szczęście były to tylko ćwiczenia. W budynku nie było młodzieży szkolnej, a jedynie pracownicy administracyjni, którzy czynnie włączyli się w scenariusz przyjętych przez strażaków założeń.

Podczas ćwiczeń strażacy mieli doskonałą okazję do zapoznania się z obiektem, praktycznego przećwiczenia elementów taktyki działań ratowniczych. Ćwiczenia były też okazją do sprawdzenia i przypomnienia procedur ewakuacyjnych, a także doskonalenia współdziałania z innymi służbami.

/tekst i zdjęcia: st.asp.Andrzej Osowski/