W dniach 1-3 marca br. na ternie poligonu wodnego KW PSP Olsztyn w Rybakach, odbyło się szkolenie specjalistycznych grup ratownictwa wodno-nurkowego /SGRWN/ woj. warmińsko-mazurskiego, w którym uczestniczyła SGRWN Augustów z robotem podwodnym /ROV/ - Video Raj.

Był to czas poświecony wykonywaniu prac podwodnych pod lodem. W celu realizacji szkolenia wykonano trzy stanowiska robocze wyposażone odpowiednio do zaplanowanych zadań.

Pierwsze stanowisko /poszukiwawczo–dokumentacyjne/ pozwalało na odnalezienie zatopionych obiektów pod wodą oraz wykonanie dokumentacji zdjęciowej i filmowej.

Drugie /chemiczne/ - pozwalało na doskonalenie technik neutralizowania niebezpiecznych wycieków pod wodą przy pomocy opasek pneumatycznych oraz specjalnych kołków, dostosowanych do czopowania różnych otworów, powstałych w wyniku niebezpiecznych zdarzeń.

Trzecie stanowisko /techniczno-ciesielskie/ pozwalało na wykorzystanie urządzeń hydraulicznych do zaciskania różnych profili oraz mocowanie elementów drewnianych za pomocą zwykłych gwoździ.

Nowym elementem szkolenia było wykonanie tych zadań w warunkach niskich temperatur i dodatkowo nocą. Do realizacji tych zadań wykorzystane zostały dostępne w PSP różnego rodzaju najaśnice, które na codzień  służą do oświetlania terenu akcji.

W drugim dniu szkolenia miejsce ćwiczeń praktycznych inspekcjonował z-ca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Olsztynie - st. bryg. Mirosław Rutecki. Była to okazja do wymiany poglądów oraz wspólnego zdjęcia.

W szkoleniu uczestniczyło 10 SGRWN woj. warmińsko-mazurskiego oraz SGRWN Augustów, razem 40 ratowników.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć oraz materiałów filmowych, które zostały nakręcone przy pomocy Video Raja.

/tekst oraz zdjęcia: st. kpt. Zbigniew Jarosz/.