Stały element rocznego planu szkolenia strażaków to zajęcia z zakresu niesienia pomocy osobom, pod którymi załamał się lód.

W dniach 20, 21 i 24 stycznia 2011 roku strażacy ze wszystkich zmian służbowych w Ełku mieli okazję przećwiczyć zasady niesienia pomocy zarówno na lodzie, jak też udzielenia pomocy przedmedycznej po przetransportowaniu poszkodowanych na brzeg. Tegoroczne ćwiczenia zakładały, iż osoba do której strażacy musieli dostać się po zamarzniętej tafli jeziora, znajduje się około 300 metrów od brzegu. Podobne zdarzenie miało miejsce na początku grudnia 2010 roku, kiedy to na częściowo zamarzniętym Jzeiorze Stackim dwóch mężczyzn znalazło sie na tafli, która oderwała się od pozostałej części lodu. Jedyne miejsce ,w którym można był dojechać samochodami pożarniczymi w pobliże linii brzegowej, znajdowało się około 250-300 metrów od poszkodowanych.

Apelujemy o rozwagę i zdrowy rosądek przy wchodzeniu na lód, pamiętajmy iż w miejscach ujść rzek lub strumieni lód jest osłabiony. Będąc na lodzie omijajmy miejsca ciemne, gdyż mogą być tam różnego rodzaju odparzeliska. Jeżeli jesteśmy świadkami takiego wypadku, w pierwszym momencie należy powiadomić służby ratunkowe dzwoniąc pod numery 112 bądź 998, podając dokładnie najkrótszą drogę dojazdu. Jeżeli jesteśmy pewni, że lód pod nami się nie załamie, możemy spróbowac pomóc wykorzystując takie przedmioty jak: długie gałęzie, sanki, szalik, kurtkę, kawałek linki. Czołgając się w stronę przerębli należy podać to ,co mamy w dłoniach osobie w wodzie. Gdy się chwyci, wyciągajmy powoli. Pamiętać należy, aby nie podawać dłoni, gdyż grozi to wciągnięciem nas do wody. Po wydostaniu na brzeg należy mokre ubrania zastąpić suchymi, w żadnym wypadku nie należy podawać alkoholu i gorących napojów.

/opracował: mł. kpt. Jarosław Pieszko/