W mroźny słoneczny wtorek, 30 listopada o godz. 11:00, mrągowscy strażacy zostali zaalarmowani o pożarze budynku należącym do mrągowskiej mleczarni, usytuowanej przy ulicy Kormoranów.

W wyniku akcji sabotażowej w pomieszczeniu maszynowni doszło do wybuchu rozrusznika oporowego z olejem maszynowym. Na wskutek tego wybuchu nastąpiło rozlanie i zapalenie się oleju w całym pomieszczeniu maszynowni. Uszkodzeniu uległ również rurociąg z amoniakiem. Ranne zostały dwie osoby.

Również w budynku magazynowym opakowań doszło do wybuchu. Zapaliły się kartonowe opakowania i pożar zaczął wychodzić oknami na dach budynku.

Tak wyglądał scenariusz ćwiczeń taktyczno–bojowych zorganizowanych dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie i Ochotniczych Straży Pożarnych należących do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego powiatu mrągowskiego.

Zadaniem przybyłych na miejsce ćwiczeń strażaków było: podanie prądów gaśniczych piany średniej w natarciu na palący się rozchlapany olej, przeszukanie obiektu w celu odnalezienia osób poszkodowanych /dwie osoby poszkodowane – pozoranci z wypisanymi na kartkach oznakami poparzeń i odniesionych urazów/. Ze względu na silne zadymienie, strażacy wykorzystali aparaty powietrzne i zestawy ratownictwa medycznego PSP R1. Z zakładowej sieci hydrantowej zorganizowali zaopatrzenie wodne dla pojazdów pożarniczych. Wykorzystali również podnośnik hydrauliczny SHD-25. Osoby poszkodowane zostały ewakuowane do pneumatycznego ratowniczego namiotu celem udzielenia fachowej pomocy medycznej przez zespół pogotowia ratunkowego z Mrągowa. Ćwiczenia obserwowali: Komendant Powiatowy PSP w Mrągowie - st. kpt. Jan Połubiejko, kadra kierownicza Komendy Powiatowej, Wicestarosta -Janusz Alicki, Zastępca Burmistrza Miasta Mrągowa - Tomasz Witkowicz, Komendanci Gminni  OSP oraz Dyrektor Spółdzielni Mleczarskiej „MLEKPOL” w Mrągowie - Marcin Piwowarczyk.

W ćwiczeniach uczestniczyło 80 strażaków, 11 samochodów gaśniczych, jeden podnośnik hydrauliczny (kosz z drabiną), pojazdy dowodzenia KP PSP w Mrągowie oraz zespół pogotowia ratunkowego z Mrągowa. Sekcja ruchu drogowego z Komendy Powiatowej Policji z Mrągowa zabezpieczała przejazd kolumny wozów strażackich przez główne skrzyżowania miasta.

Strażacy ćwiczyli na 3 odcinkach bojowych:

I - Pierwszy odcinek bojowy - pożar w maszynowni,

II - Drugi odcinek bojowy - pożar magazynu opakowań,

III - Trzeci odcinek bojowy - uszczelnienie rurociągu z amoniakiem, dekontaminacja i ewakuacja rannych do pneumatycznego namiotu ratowniczego.

W podsumowaniu ćwiczeń dyrektor spółdzielni mleczarskiej pochwalił strażaków za wykazane umiejętności w gaszeniu pożarów oraz w działaniach ratownictwa technicznego, medycznego i życzył wielu sukcesów w pracy zawodowej.

/opracował: st. asp. Janusz Szefer, zdjęcia: asp. sztab. Grzegorz Dziobak/