W poniedziałek, 22 listopada 2010r., o godz. 12.00, braniewscy strażacy zostali poinformowani o pożarze w budynku należącym do placówki straży granicznej w Braniewie przy ulicy Błotnej.

W wyniku zwarcia instalacji elektrycznej doszło do pożaru w jednym z pomieszczeń na kondygnacji I. Gęsty dym wypełnił część pomieszczeń skutecznie odcinając drogę ewakuacji dwóm  osobom – funkcjonariuszom SG.Jeszcze przed przybyciem straży pożarnej rozpoczęto próbę samodzielnego gaszenia pożaru przy wykorzystaniu podręcznego sprzętu gaśniczego, przeprowadzona została ewakuacja pracowników oraz wyposażenia wg procedur postępowania na wypadek pożaru.

Tak wyglądał scenariusz ćwiczeń taktyczno–bojowych zorganizowanych dla strażaków PSP, WSP na obiekcie placówki straży granicznej.

Zadaniem przybyłych na miejsce ćwiczeń strażaków było: podanie prądów gaśniczych wody w natarciu na palące się wyposażenie pomieszczenia, wprowadzenie linii gaśniczej do wnętrza budynku i dotarcie do źródła ognia, przeszukanie obiektu w celu odnalezienia ewentualnych osób poszkodowanych /dwie osoby poszkodowane – pozoranci/. Ze względu na silne zadymienie, strażacy  wykorzystali aparaty powietrzne /sprzęt ODO/, zestawy ratownictwa medycznego PSP R1. Z pobliskiej sieci hydrantowej zorganizowali zaopatrzenie wodnego dla pojazdów pożarniczych. Wykorzystali również podnośnik hydrauliczny SHD-25. Ćwiczenia obserwowali Komendant Powiatowy PSP w Braniewie - kpt. Władysław Szczepanowicz oraz kadra kierownicza SG w Braniewie. W ćwiczeniach uczestniczyły 4 pojazdy KP PSP w Braniewie oraz zastęp WSP.

/kpt. I. Ścibiorek/