9 listopada w Rybnie odbyły się ćwiczenia strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Sorkwity na obiekcie Zespołu Szkół Zawodowych.

Założenie do ćwiczeń:

W wyniku zwarcia elektrycznego w zasilaczu komputera, znajdującego się w sali informatycznej na pierwszym pietrze, doszło do pożaru komputera. Pożarem zostały objęte pozostałe komputery oraz wyposażenie klasy: stoły, krzesła i szafy. Pożar szybko przedostał się na dach budynku i zagroził sąsiednim pomieszczeniom. Gęsty, czarny dym i wysoka temperatura odcięły drogę ewakuacyjną jednemu z uczniów.

Przed przyjazdem strażaków, dyrektor szkoły  podjęła natychmiastową decyzję o ewakuacji uczniów z całego budynku. Po przeliczeniu na boisku szkolnym okazało się, że  dwóch uczniów brakuje. Niestety, jedno z dzieci doznało zatrucia dwutlenkiem węgla oraz poparzenia górnych dróg oddechowych, twarzy, klatki piersiowej i leży przy drzwiach klasy na pierwszym piętrze, drugi uczeń schronił się w szatni, gdzie również doznał urazów głowy i zatrucia dymem.

Działania strażaków to:

1/ Prowadzenie działań gaśniczych z równoczesnym przeszukiwaniem pomieszczeń szkoły w celu odnalezienia osób poszkodowanych i ich ewakuacja.

2/ Udzielenie pomocy medycznej do czasu przyjazdu karetki pogotowia z Mrągowa.

3/ Ewakuacja mienia znacznej wartości oraz jego zabezpieczenie.

Wszystkie te czynności musiały być zgrane w czasie, gdyż od nich zależało uratowanie życia wielu uczniów tej szkoły.

Do ćwiczeń zostały zadysponowane jednostki OSP  z: Rybna,  Sorkwit,  Warpun oraz Gizewa.

Przebieg ćwiczeń nadzorował starszy specjalista ds. operacyjnych - mł. kpt. Mariusz Kozakiewicz. W podsumowaniu ćwiczeń podziękował ochotnikom za duże zaangażowanie oraz pogratulował profesjonalizmu przy działaniach medycznych.

/oprac.: st. asp. Janusz Szefer/