W niedzielę (26 września 2010r.) w godzinach wieczornych, w ciągu kilku minut Mazurskie WOPR oraz Państwowa Straż Pożarna otrzymały informacje o wywrotkach jachtów w różnych rejonach Jeziora Święcajty. Na szczęście były  to tylko ćwiczenia zorganizowane przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Węgorzewie oraz Mazurskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe baza Harsz/Skłodowo.

Ćwiczenia były poprzedzone kilkugodzinnymi wykładami prowadzonymi przez funkcjonariuszy PSP oraz ratowników Mazurskiego WOPR. Spośród omawianych tematów takich, jak wykorzystanie sonarów, kamer termowizyjnych czy systemów GPS, największe zainteresowanie wywołał temat uwalniania osób uwięzionych w przewróconych jachtach. Taką właśnie metodę ratowania ludzi stosują ratownicy Mazurskiego WOPR.

Głównym celem naszych ćwiczeń było doskonalenie umiejętności koordynacji działań w przypadku wystąpienia w tym samym czasie kilku zdarzeń w różnych miejscach Wielkich Jezior Mazurskich.

Podczas zakończenia, dziękując uczestnikom szkolenia, Zastępca Komendanta PSP w Węgorzewie -st. kpt. Paweł Mickiewicz podkreślił konieczność dalszej współpracy. Ratownicy obu służb zaproponowali już tematykę kolejnych szkoleń.

/ zdjęcia i tekst: st. kpt. Paweł Mickiewicz/