Dwóch uzbrojonych mężczyzn wtargnęło do Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych w Olecku, detonowało granat i ostrzelało z broni palnej uczniów jednej z klas. Doszło do ogólnej paniki, a w wyniku eksplozji - do pożaru. Napastnicy wzięli jednego zakładnika, wsiedli do samochodu i zaczęli uciekać. Dyrektor szkoły natychmiast zatelefonował na nr 112 i poinformował policję i służby ratownicze o zaistniałym incydencie, równocześnie przeprowadzając ewakuację całej szkoły. W szkole pozostało 29 poszkodowanych uczniów i 9, którzy w panice uciekli na dach i wyższe kondygnacje budynku.

Tak wyglądał "czarny" scenariusz ćwiczeń, które odbyły się około godziny 9:00 w dniu 23.09.2010 roku w szkole przy ulicy Gołdapskiej w Olecku. Organizatorami manewrów były: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Olecku, Komenda Powiatowa Policji w Olecku oraz Centrum Medyczne OLMEDICA w Olecku. W ćwiczeniach brało udział: 16 strażaków z KP PSP Olecko, 32 strażaków ochotników z powiatu oleckiego, 3 radiowozy – 9 policjantów oraz 5 karetek pogotowia i łącznie 7 zespołów ratownictwa medycznego.

Ćwiczenia miały na celu doskonalenie współdziałania służb ratowniczych podczas akcji o dużych rozmiarach i z znaczną ilością poszkodowanych. Po zakończeniu działań na placu Komendy Powiatowej w Olecku dokonano wstępnego podsumowania ćwiczeń. Poszczególni kierownicy zespołów ratowniczych (straży, pogotowia i policji)  mogli wnieść swoje uwagi i spostrzeżenia dotyczące przebiegu akcji. Na zakończenie wspólnie ustalono, że tego rodzaju ćwiczenia będą organizowane co roku, gdyż są najlepszym sposobem wymiany doświadczeń i doskonalenia zasad współpracy między służbami.

/zdjęcia i tekst: kpt. Tomasz Jagłowski/