W dniu 12.08.2010r., na obiekcie przedszkola „Biedronka” w Braniewie przy ulicy Wiejskiej 11, braniewscy strażacy przeprowadzili ćwiczenia taktyczno–bojowe w ramach inspekcji sprawdzającej gotowość bojową.

W ćwiczeniach uczestniczyły siły i środki Państwowej Straży Pożarnej oraz Wojskowej Straży Pożarnej. Scenariusz ćwiczeń zakładał powstanie pożaru w części drewnianego poddasza  /sale zajęć dla dzieci/. W wyniku gwałtownego rozwoju pożaru oraz silnego zadymienia dwie osoby zostały ranne. Dym pożarowy /dym z wytwornicy parafinowej/ skutecznie wypełnił pomieszczenia na poddaszu. Zadaniem strażaków było wprowadzenie prądu gaśniczego do pomieszczeń, w których miał miejsce pożar, przeszukanie pomieszczeń zadymionych, dodarcie do osób poszkodowanych i ewakuacja na zewnątrz obiektu oraz udzielenie pomocy medycznej zgodnie z obowiązującymi procedurami.  W ćwiczeniach wykorzystano zastęp SHD25 do ewakuacji jednej osoby znajdującej się na balkonie budynku. Ratownicy sprawdzili praktycznie możliwość wykorzystania sprzętu ratowniczego, sposób przeprowadzenia ewakuacji przez pracowników przedszkola oraz przećwiczyli zasady prowadzenia łączności na miejscu akcji. W ćwiczeniach uczestniczyły  łącznie 4 zastępy ratownicze -i 11 strażaków. Po ćwiczeniach dzieci mogły zapoznać się ze sprzętem ratowniczym będącym na wyposażeniu straży pożarnej.

/kpt. I. Ścibiorek/