Korzystając ze sprzyjającej pogody strażacy z Jednostki Ratowniczo–Gaśniczej w Braniewie przeprowadzili ćwiczenia z wykorzystaniem sprzętu hydraulicznego.

Miejscem ćwiczeń była baza pojazdów pomocy drogowej, w której przygotowany został pojazd osobowy marki Mazda. Zdarzenia komunikacyjne, do których dochodzi na terenie powiatu braniewskiego, wymagają zazwyczaj interwencji wszystkich służb ratowniczych na miejscu wypadku. Wypadki drogowe to również osoby poszkodowane, które znajdują się w pojazdach. Niezbędne okazuje się więc opanowanie technik ratowniczych oraz umiejętności wykorzystania posiadanego sprzętu ratowniczego. Systematycznie strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie przeprowadzają ćwiczenia z zakresu działań ratowniczych z wykorzystaniem pojazdów i sprzętu ratowniczego. W ostatnim czasie /środa 09.06.2010r./ ratownicy z JRG Braniewo przeprowadzili ćwiczenia z zakresu ratownictwa drogowego. Ćwiczyli techniki usuwania elementów konstrukcyjnych pojazdów /drzwi, dachu pojazdu, wykonywania dostępu do osób poszkodowanych/. Ćwiczenia wymagały wykorzystania różnych narzędzi hydraulicznych wykorzystywanych podczas zdarzeń komunikacyjnych oraz sprzętu dodatkowego tak, aby skutecznie i sprawnie usunąć odkształcone elementy konstrukcyjne pojazdu.  Tego typu szkolenie przydatne jest szczególnie dla „młodych”  - strażaków–ratowników mających krótki staż służby w Państwowej Straży Pożarnej. To doskonały sposób na wyrobienie odpowiednich umiejętności oraz przypomnienie sobie zasad i technik ratowniczych. Mimo, iż są to tylko ćwiczenia, strażacy muszą włożyć sporo wysiłku aby usunąć elementy konstrukcyjne z uszkodzonych pojazdów. W ćwiczeniach uczestniczyły trzy zastępy z KP PSP w Braniewie: GLBARt, SLRT, SLOp.

/kpt. I. Ścibiorek/