W grudniu odbył się kolejny kurs dowódców OSP zorganizowany przez Komendę Powiatową PSP w Nidzicy. Szkolenie przeprowadzono z myślą o przygotowaniu strażaków-ratowników OSP powiatu nidzickiego do pełnienia funkcji dowódców kierujących działaniami ratowniczymi.

Szkolenie przeprowadzono w oparciu o zakres tematyczny "Zasad organizacji szkoleń członków OSP biorących udział w bezpośrednich działaniach ratowniczych z 17 listopada 2015 r." (Program szkolenia kierujących działaniem ratowniczym dla członków OSP). Kurs i egzamin przeprowadzili funkcjonariusze z nidzickiej komendy powiatowej.

11 grudnia około godz. 10.00 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym na trasie Lidzbark Warmiński - Koniewo.  Na szczęście nie było to prawdziwe zgłoszenie tylko sygnał rozpoczynający ćwiczenia pod kryptonimem „ Zima 2017”.

11 grudnia 2017 roku około godziny 13:00 na trasie pomiędzy miejscowościami Makosieje – Łoje, gm. Ełk doszło do wypadku drogowego z udziałem autobusu. W trudnych, zimowych warunkach drogowych autobus przewożący młodzież z południa Polski wpadł w poślizg i uderzył w drzewo

11 grudnia 2017 r. w godzinach południowych do dyżurnego stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Węgorzewie wpłynęła informacja o tym, iż autobus wiozący młodzież szkolną na oblodzonej jezdni wpadł w poślizg i uderzył w drzewo.

W sobotę, 9 grudnia strażacy z komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie oraz strażacy – ochotnicy w wybranych jednostek OSP zrealizowali kolejne ćwiczenia taktyczno – bojowe o nazwie „POGODOWY KRYZYS 2017”.