Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie pozyskała samochód specjalny drabinę mechaniczną o wysięgu 37 metrów.

W dniu 09.02.2019 r. zakończyło się „Szkolenie strażaków ratowników OSP z zakresu działań przeciwpowodziowych oraz ratownictwa ma wodach”, realizowane w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie dla druhów z jednostek OSP Lesiny Wielkie, OSP Linowo, OSP Rozogi, OSP Świętajno, OSP Trelkowo oraz OSP Wielbark.

W miesiącach grudzień 2018 – styczeń 2019 Komenda Powiatowa PSP w Szczytnie organizowała szkolenia z wykorzystaniem urządzeń AED zorganizowanych dla jednostek OSP powiatu szczycieńskiego, które wyposażone są w tego typu urządzenia.

W dniu 18 stycznia 2019 r. zmiana służbowa wzięła udział w ćwiczeniach z ratownictwa wodnego na Jeziorze Domowym Dużym w Szczytnie, prowadzonych przez dowódcę zmiany asp. Karola Doryna.

Lód który pokrył giżyckie jeziora to jeden z obszarów na którym mogą być prowadzone działania ratownicze. Kilkunastocentymetrowa warstwa lodu może być zachętą do wejścia na jego pokrywę. Strażacy przypominają NIE MA BEZPIECZNEGO LODU. Zmienna pogoda, prądy wodne krążące w zbiornikach mogą powodować obniżenie wytrzymałości zamarzniętej powierzchni jezior, a tym samym załamać się pod ciężarem wchodzących na jej powierzchnię osób.