Prawdziwe oblężenie przeżywała dniach 4-5 maja nasza komenda. W jednostce  trwały bowiem dni otwarte. W ciągu dwóch dni odwiedziło nas ponad 300 przedszkolaków.

Zwiedzanie jednostki polegało na odwiedzeniu wszystkich pięciu stacji, na których na dzieci czekali strażacy i ratownicy medyczni prezentując dokładniej określony zakres pomocy jaką niesie straż pożarna. Można było zobaczyć Powiatowe Stanowisko Kierowania - miejsce,  w którym odbierane są zgłoszenia z terenu całego powiatu. Na zadawane pytanie o numer alarmowy dzieci odpowiedziały bezbłędnie. Oprócz tego, na małych zuchów czekało stanowisko medyczne, w którym mogły zobaczyć z bliska ratownika medycznego i wyposażenie. W innym miejscu na dzieci czekali strażacy pokazujący wóz gaśniczy i sprzęt do gaszenia pożarów, a także sprzęt do ratownictwa wodnego i kompletnie ubranego nurka. Każdy z maluchów miał okazję poczuć się jak prawdziwy strażak, mógł usiąść w samochodzie gaśniczym, przymierzyć hełm czy nawet wypróbować prądownicę i podać prąd wody. Największe emocje wywołał jednak konkurs z użyciem hydronetek oraz możliwość przejazdu w koszu podnośnika.

Na koniec strażacy pokazali maluchom jak wygląda wyjazd do akcji. W głośnikach padła zapowiedź wyjazdu, zabrzmiały dzwonki alarmowe i wyjechali na plac, gdzie zaprezentowali udzielanie pomocy podczas wypadku samochodowego.

Podczas prezentacji sprzętu i opowieści o pracy strażaka, na twarzach wielu dzieci widać było zachwyt, podziw  i zdumienie. Może ta wizyta dla kilku zuchów stanie się początkiem do zrealizowania dziecięcych marzeń o zostaniu strażakiem i kilka lat powrócą do strażnicy już w tej roli? Czas pokaże…

/tekst: st. kpt. Piotr Wlazłowski, zdjecia: sekc. Dariusz Truszczyński/.