Tegoroczne powiatowe eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej odbyły się w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w piątek 9 kwietnia. Udział w rywalizacji wzięło 32 uczniów z terenu powiatu. Zostali oni podzieleni na trzy grupy wiekowe : szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie. Najliczniejszą grupę stanowili gimnazjaliści, było ich piętnaścioro. Młodzi pasjonaci pożarnictwa najpierw musieli zmierzyć się z częścią pisemną rozwiązując test zawierający ponad 33 pytań. W tym roku nikomu nie udało się napisać go bezbłędnie. Ci, którym poszło najlepiej, przeszli do etapu ustnego. W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce przypadło Nikodemowi Zyśkowi z SP w Rozogach. W grupie gimnazjalistów najlepiej spisał się Grzegorz Taradejna z Gimnazjum w Świętajnie. Spośród uczniów szkół ponadgimnazjalnych najlepsza okazała się Marta Gąska z Zespołu Szkół Nr 3 w Szczytnie. 9 kwietnia 2010r. finał powiatowy OTWP odbył się także w Braniewie.W finale rozegranym w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego rywalizowała młodzież szkół podstawowych /12/, gimnazjalnych /10/ oraz średnich /4/ z terenu powiatu braniewskiego – łącznie 26 osób. Finaliści zostali wyłonieni podczas eliminacji miejskich i gminnych. Turniej został przygotowany przez Zarząd Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Braniewie oraz KP PSP w Braniewie. Zestawy pytań przygotowane zostały przez przedstawicieli Komendy Powiatowej PSP w Braniewie, którzy dokonali oceny części pisemnej oraz finału ustnego. W skład komisji był Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Braniewie - kpt. Wojciech Jaroszek, Wiceprezes ZOSP RP w Braniewie - dh Jerzy Welke, członek ZW ZOSP RP w Olsztynie - dh Bogusław Zych, kpt. Ireneusz Ścibiorek, mł. asp. Marek Stankiewicz. Nagrody przygotowane przez ZOSP RP w Braniewie oraz Starostwo Powiatowe w Braniewie wręczał Starosta Braniewski - Leszek Dziąg. /oprac.: mł. bryg. Jacek Matejko; kpt. Ireneusz Ścibiorek/.