30 marca w Olsztynie, a  31 marca w Giżycku przeprowadzono powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". W giżyckich eliminacjach udział wzięło 12 uczestników, w trzech grupach. Udział w konkursie w Olsztynie wzięło 53 uczniów podzielonych na trzy grupy wiekowe (szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna), którzy zostali wyłonieni w czasie eliminacji przeprowadzonych w gminach: Biskupiec, Purda, Stawiguda, Świątki, Kolno, Jeziorany, Barczewo, Gietrzwałd, Dobre Miasto oraz w mieście Olsztyn. Pierwszą częścią eliminacji, które odbyły się w KP PSP w Giżycku był pisemny test wiadomości, opracowany przez strażaków giżyckiej komendy. Po sprawdzeniu testów, komisja do finału ustnego zakwalifikowała 10 uczestników turnieju. Kwalifikacja końcowa:Grupa I (szkoły podstawowe):1. Filip Czetyrbok - SP nr 7 Giżycko,2. Wojciech Domysławski– SP nr 6 Giżycko,3. Przemysław Taźbirek - SP nr 7 Giżycko. Grupa II (gimnazja):1. Kamila Zajko – Gimnazjum nr II – Giżycko,2. Rafał Wasilewski - Gimnazjum nr II – Giżycko,3. Magda Komosa - Gimnazjum nr II – Giżycko.Grupa III (szkoły ponadgimnazjalne):1. Katarzyna Czetyrbok – LO I Giżycko,2. Paula Bogusz - LO I Giżycko,3. Andrzej Ogonowski – ZSKŚiA Giżycko.W nagrodę uczniowie otrzymali m. in.: gry planszowe, książki i breloczki.Zwycięzcy poszczególnych grup będą reprezentować powiat giżycki w eliminacjach wojewódzkich w kwietniu br.Wyniki końcowe olsztyńskich eliminacji powiatowych w poszczególnych grupach przedstawiają się następująco:szkoła podstawowa:I miejsce – Urszula Jabłońska – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Sząbruku,II miejsce – Mateusz Niski – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Sząbruku,III miejsce – Adam Sobka – Szkoła Podstawowa w Radostowie.gimnazjum:I miejsce – Piotr Chodup – Gimnazjum nr 1 w Biskupcu,II miejsce – Magdalena Niska – Gimnazjum Gminne w Gietrzwałdzie,III miejsce – Renata Rajtar – Zespół Szkół w Kobułtach.szkoła ponadgimnazjalna:I miejsce – Grzegorz Gręda – Zespół Szkół Gastronomiczno – Spożywczych w Olsztyn,II miejsce – Mateusz Wierzbowski – Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Biskupcu,III miejsce – Robert Semeniuk – Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie. Nagrody dla zwycięzców w postaci aparatów cyfrowych, plecaków, piłek, książek, płyt CD, ufundowali: Przedsiębiorstwo Budowlane „Arbet” Sp. z o.o. w Olsztynie, Oddział Wojewódzki Zawiązku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Olsztynie, Urząd Miasta Olsztyn. Do eliminacji wojewódzkich, które odbędą się 24 kwietnia 2010 r. (sobota) w Kętrzynie zakwalifikowane zostały po dwie osoby z każdej grupy wiekowej./tekst i foto: st. kpt. Arkadiusz Gij oraz st.str. Jowita Drężek/.