14 maja 2017 roku w Olsztynie odbyła się akademia z okazji Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka połączona z 25. rocznicą powołania Państwowej Straży Pożarnej. Uroczystości rozpoczęło złożenie kwiatów pod pomnikiem Poległych Strażaków, a następnie gospodarz całej uroczystości Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki PSP w Olsztynie st. bryg. Mirosław Hołubowicz zaprosił gości do kontynuowania obchodów w sali konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego, aby wspólnie z bracią strażacką uczcić nasze święto.

Na naszą uroczystość przybyli między innymi:

• nadbryg. Marek Jasiński - zastępca komendanta głównego PSP,
  • Artur Chojecki - wojewoda warmińsko-mazurski,
  • parlamentarzyści,
  • komendanci miejscy i powiatowi PSP oraz dowódcy jednostek ratowniczo-gaśniczych,
  • kierownictwo i strażacy Komendy Wojewódzkiej PSP w Olsztynie,
  • przedstawiciele służb współpracujących,
  • władze samorządowe, powiatowe.

W swoim okolicznościowym wystąpieniu st. bryg. Mirosław Hołubowicz - Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki w pełni oddał charakter naszych działań, cyt.: " W jubileuszowym roku 25.lecia powstania PSP, strażak PSP może powiedzieć o sobie, że należy do formacji w pełni profesjonalnej, nowocześnie wyposażonej i gotowej do niesienia pomocy w każdym czasie i w każdym zakątku świata. PSP jest formacją cieszącą się ponad 90.procentowym zaufaniem społecznym, co jest niezwykle miłe i nobilitujące, ale stanowi także obowiązek wobec społeczeństwa, które w stanie zagrożenia wymagać będzie od nas co najmniej 100% zaangażowania."

Po wręczeniu odznaczeń i awansów komendant wojewódzki wygłosił referat z okazji 25.lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej. Następnie zaprosił wszystkich obecnych na Plac Solidarności w Olsztynie, gdzie odbył się Strażacki Festyn Rodzinny dla strażaków, ich rodzin i mieszkańców województwa.

Festyn obfitował w wiele atrakcji nie tylko dla najmłodszych. W turnieju Strażacki Twardziel udział wzięło 18 dwuosobowych drużyn strażaków PSP, a tuż obok -na podobnym torze i z podobnymi przeszkodami - zmagali się najmłodsi. Stanowiska do gaszenia pożarów oraz udzielania pierwszej pomocy to miejsca, w których przez cały czas ustawiała się kolejka chętnych. Dzieci oraz ich rodzice naocznie mogli przekonać się jak ciężką i odpowiedzialną pracę mają ratownicy.

W trakcie festynu podsumowano również plebiscyt na najpopularniejszą jednostkę OSP województwa warmińsko-mazurskiego. Plebiscyt zorganizowała „Gazeta Olsztyńska” wraz z Zarządem Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Olsztynie. Druhowie ochotnicy cieszą się uznaniem społeczeństwa, a miarą tego niech będzie wielkie zainteresowanie oraz bardzo duża liczba oddanych głosów na najpopularniejszą jednostkę OSP województwa.

tekst: kpt. Rafał Melnyk, zdjęcia Ryszard Ołów