Trudne warunki atmosferyczne panowały na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego. Silny wiatr powalający drzewa oraz opady deszczu to przyczyna 1661 zdarzeń zaistniałych od 17.06.2016 r. do godz. 24.00 dnia 18.06.2016 r. przy których uczestniczyli strażacy z Warmii i Mazur.

Jedna osoba zginęła w wyniku podmuchu silnego wiatru. W Niechłoninie, (pow. Działdowski) zawaliła się ściana szczytowa budynku gospodarczego. Strażacy wydobyli mężczyznę spod gruzów i przekazali Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Niestety, mężczyzna zmarł.

1607 powalonych drzew, konarów tarasujących drogi. W 10 przypadkach uszkodzone samochody. 16 zalanych piwnic w budynkach, głównie na terenie Elbląga, Braniewa i Pasłęka.  33 uszkodzone budynki mieszkalne i gospodarcze. W 4 przypadkach strażacy dostarczyli agregaty prądotwórcze w celu podtrzymania pracy respiratorów.

W działaniach uczestniczyło ponad 5,8 tys strażaków Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych. We wszystkich powiatach wzmocniono również obsady stanowisk kierowania do których wpływały zgłoszenia.

/tekst: mł.bryg. Krzysztof Pardo - KW PSP w Olsztynie, zdjęcie: Andrzej Grabowski/