24 kwietnia 2016 w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie odbyło się pierwsze otwarte szkolnie pod hasłem "Pierwsza pomoc dla wszystkich" przeprowadzone przez funkcjonariuszy KW PSP.

Chęć udziału w szkoleniu należało poprzedzić rejestracją na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej PSP w Olsztynie. Propozycja tego typu szkolenia cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców co doprowadziło do bardzo szybkiego zapełnienia listy uczestników. W trakcie szkolenia przedstawiono słuchaczom istotę potrzeby jaką jest udzielanie pierwszej pomocy. Tematami było bezpieczeństwo własne osoby udzielającej pomocy, prawidłowe zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz wezwanie pomocy przez świadków zdarzenia. Skupiono się na tematyce resuscytacji krążeniowo - oddechowej rozszerzonej o wykorzystanie urządzenia AED "automatyczny defibrylator zewnętrzny" u osoby dorosłej, dziecka i niemowlęcia oraz sposobu udzielenia pomocy u osoby zadławionej. Każdy z uczestników szkolenia po zaznajomieniu się z teorią miał możliwość praktycznego przećwiczenia ucisków klatki piersiowej i podaży oddechów zastępczych w oparciu o Wytyczne Polskiej Rady Resuscytacji 2015r. Dzięki specjalistycznym fantomom wszyscy przybyli mogli precyzyjnie sprawdzić jakość prowadzonych czynności ratunkowych. Na koniec, każdy uczestnik otrzymał brelok ratowniczy z maseczką do prowadzenia wdechów zastępczych oraz rękawiczkami ochronnymi. Wśród przybyłych na szkolenie widać było duże zainteresowanie i zaangażowanie podczas ćwiczeń praktycznych. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas, jednocześnie zapraszamy na kolejne szkolenia, które będą przeprowadzone już niebawem. Zachęcamy do śledzenia strony www.kwpsp.olsztyn.pl.

/tekst - sekc. Krzysztof Maczulski, zdjęcia: mł.bryg. Krzysztof Pardo - KW PSP Olsztyn/