W czwartek, 6 listopada br. w kościele pw. NMP Królowej Polski po raz pierwszy w Olsztynie odbyły się Zaduszki Mundurowe, które modlitwą i wspomnieniem objęły tych, którzy już odeszli ze wszystkich 10. służb mundurowych z  województwa warmińsko-mazurskiego.

W prezbiterium kościoła po obu stronach ołtarza umieszczone były loga służb mundurowych: Wojska Polskiego, policji, służby więziennej, służby celnej, straży granicznej, straży miejskiej, lasów państwowych, inspekcji transportu drogowego, Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych.

W czasie wyczytywania imion i nazwisk  zmarłych, każda ze służb składała dwa zapalone lampiony -  biały i czerwony.

W ten sposób modlono się i wspominano m.in. śp. żołnierzy, którzy zginęli na misjach pokojowych w Iraku i Afganistanie, policjantów, którzy zginęli w czasie pełnienia służby, strażaków, którzy oddali życie ratując innych ludzi. Licznie obecni przybyli przedstawiciele wszystkich służb ze  wzruszeniem uczestniczyli w tej zaduszkowej modlitwie. Modlitewne wspomnienie zwieńczyło przytoczenie imion i nazwisk Żołnierzy Wyklętych. Mszy świętej przewodniczył ks. Prałat Jan Szymko - kapelan Służby Więziennej wraz z ks. Marianem Midurą - kapelanem służby celnej, ks. Zbigniewem Czernikiem - kapelanem KW Policji oraz ks. Pawłem Rzosińskim - kapelanem harcerzy i skautów.

Za wszystkich, których wspominaliśmy w tej zaduszkowej liturgii przez cały listopad w parafii pw. NMP Królowej Polski i Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, codziennie o godz. 18.00 jest odprawiana msza święta gregoriańska.

/na podst opracowania ks. Mariana Midury i ks. Zbigniewa Czernika z Ośrodka Duszpasterstwa Służb Mundurowych; zdjęcia - Krzysztof Kozłowski/