W dniach 6-8 czerwca 2014 r. w Lublinie były rozgrywane Finały Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. W finale  udział wzięło 6 przedstawicieli naszego województwa - finalistów wojewódzkich eliminacji, którzy zajęli 1 i 2 miejsca w swoich kategoriach wiekowych.

Po długiej podróży i zakwaterowaniu udaliśmy się na zwiedzanie Muzeum Obozu Koncentracyjnego w Majdanku i dokonaliśmy wspólnego złożenia kwiatów pod pomnikiem ofiar tego obozu. Następnego dnia, od rana uczestnicy rozwiazywali test, w którym znajdowało się 40 trudnych pytań, na napisanie którego było jedna godzina. Po testach udaliśmy się na zwiedzanie Lublina i okolicy: Uzdrowisko w Nałęczowie, Stary Rynek, Zamek w Lublinie. Po obiedzie zostały ogłoszone wyniki i udaliśmy się do Gminy Mełgiew, gdzie w uroczej okolicy amfiteatru rozegrana była dogrywka i zadania praktyczne zakończone wspólnym ogniskiem. Podczas trwania spotkania odbywały się występy prezentujące region oraz dzieci z miejscowej szkoły. Strażacy z Lublina oraz miejscowych jednostek OSP przeprowadzili ciekawą prezentację sprzętu.

Po części pisemnej nasi uczestnicy uzyskali następujące wyniki:

Szkoły Podstawowe

1. Jakub Krućko - 30 pkt. – kwalifikacja do finału

2. Miłosz Niścigorski -26 pkt.

Szkoły Gimnazjalne

1. Damian Warmiński - 24 pkt.

2. Urszula Jabłońska -22 pkt.

Szkoły Ponadgimnazjalne

3. Arkadiusz Frankiewicz - 30 pkt. – kwalifikacja do finału

4. Magdalena Niska -24 pkt. - dogrywka

Niestety, po dogrywce odpadła nasza uczestniczka, ostatecznie zajęła wysokie 6 miejsce w kraju w swojej grupie wiekowej. Zadania praktyczne polegały na wiązaniu węzłów MDP, opatrzeniu wskazanej przez komisję rany oraz napisaniu jak największej liczby sprzętów zgromadzanych przez komisję w określonym czasie.

Po zadaniach praktycznych nasi uczestnicy zdobyli odpowiednio: Jakub Krućko – 5 pkt. (na 9 pkt możliwych), Arkadiusz Frankiewicz - 8 pkt.  (na 9 pkt możliwych). Następnego dnia, po uroczystej mszy świętej w Archikatedrze Lubelskiej, udaliśmy się do Starostwa Powiatowego na finał ustny i podsumowanie całego turnieju. W finale ustnym nasi uczestnicy poradzili sobie bardzo dobrze, odpowiadając na trudne pytania, miedzy innymi z historii i przepisów prewencyjnych. Jakub Krućko  uzyskał 2 pkt i uzyskał ostatecznie 4 miejsce w kraju. Arkadiusz Frankiewicz  uzyskał 5 pkt. (na 6 pkt. możliwych) i uzyskał 1 miejsce w kraju. Podkreślić należy, że Arek uzyskał największą liczbę punktów w każdej z konkurencji, prowadził od początku do końca. Pozostali uczestnicy zajęli miejsca w pierwszej dziesiątce, co dało wspaniały wynik.Na koniec wszyscy uczestnicy  otrzymali atrakcyjne nagrody, ponadto  Arkadiusz Frankiewicz uzyskał indeks do wybranej Szkoły Aspirantów (zwolnienie z części pisemnej).

Opiekunami oraz osobami przygotowującymi  uczestników byli Pani Wiesława Godek – SP Miłomłyn oraz  kpt. Krzysztof Szałkowski – KP PSP Nowe Miasto Lub.