W dniach 18 marca 2014 roku oraz 20 marca 2014 roku Biuro Szkolenia i Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej oraz Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, w ramach nadzoru dydaktycznego Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, zorganizowały warsztaty tematyczne „Samoratownictwo oraz ratownictwo na lodzie”.

Niniejsze spotkania miały na celu przygotowanie kadry dydaktycznej ze szkół Państwowej Straży Pożarnej i ośrodków szkolenia w komendach wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej do realizacji zajęć dydaktycznych o charakterze doskonalącym z zakresu podstawowego ratownictwa na lodzie. Warsztaty te są pierwszymi z cyklu spotkań przygotowujących do realizacji szkoleń doskonalących z zakresu podstawowego ratownictwa wodnego.

18 marca 2014 roku w spotkaniu uczestniczyli instruktorzy ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy oraz z ośrodków szkolenia w: Toruniu, Świebodzinie, Opolu, Słupsku, Poznaniu, Bornem Sulinowie oraz we Wrocławiu.

20 marca 2014 roku w warsztatach brali udział instruktorzy ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz z ośrodków szkolenia w: Lublinie, Sieradzu, Krakowie, Warszawie, Nisku, Łapach, Kielcach, Olsztynie i Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

Warsztaty tematyczne otworzył nadbryg. Janusz Skulich, Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej oraz wygłosił wykład na temat organizacji ratownictwa specjalistycznego, w tym o znaczeniu działań z zakresu podstawowego w ratownictwie.W ramach warsztatów przewidziano zarówno zajęcia teoretyczne, jak i zajęcia praktyczne. W czasie zajęć praktycznych uczestnicy mieli za zadanie m.in. przeprowadzić ewakuację poszkodowanego, pod którym załamał się lód, z zastosowaniem deski lodowej, trapu pneumatycznego, łodzi płaskodennej czy „systemu woda-lód”.

/Informację przygotowała: sekc. Jowita Fidler – Biuro Szkolenia KG PSP; zdjęcia: st. kpt. Szymon Kokot-Góra – Komenda Wojewódzka PSP w Olsztynie oraz Kamil Foryś/