W związku z przejściem przez teren województwa warmińsko-mazurskiego orkanu "Ksawery", strażacy wyjeżdżali do wielu zdarzeń. Od 5 grudnia do 9 grudnia do godz.8.00, odnotowano łącznie 587 interwencji, w tym 446 zdarzeń, to wyjazdy związane z silnym wiatrem.W większości interwencje dotyczyły udrażniana szlaków komunikacyjnych z powalonych drzew (297 zdarzeń) oraz usuwania i zabezpieczania zerwanych sieci energetycznych. W kilku przypadkach doszło również do uszkodzeń w budynkach mieszkalnych oraz gospodarczych (zerwania poszycia dachowego).Komendant Główny PSP gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz polecił postawić w stan gotowości siły i środki Centralnego Odwodu Operacyjnego, które w godzinach nocnych z 5 na 6 grudnia przemieściły się i stacjonowały w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Elblągu (łącznie 11 pojazdów, 32 strażaków). W związku z informacją o spadku stanu wód, siły straży pożarnej w dniu 6 grudnia zostały rozformowane i powróciły do macierzystych jednostek.

Ważniejsze zdarzenia:

• Złotowo, gm. Lubawa- na samochód Daewoo Matiz spadł konar drzewa, kierowca opuścił pojazd o własnych siłach. Działania straży polegały na udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu kierowcy, pocięciu i usunięciu drzewa z pojazdu i drogi. Osoba poszkodowana została przetransportowana przez ZRM do szpitala.
  • Gutkowo, ul. Żurawia- konar drzewa spadł na przód samochodu osobowego Opel Zafira, podróżujący kierowca nie doznał obrażeń. Usunięto konary drzew z pojazdu i drogi.
  • Wejsuny, gm. Ruciane-Nida- wypadek autobusu z samoch. osob. Autobusem podróżowało 5 osób- bez obrażeń, ranny mężczyzna z samochodu osobowego został zabrany przez do szpitala.
  • Galiny, gm. Bartoszyce- autobus PKS-u relacji Bisztynek- Bartoszyce wypadł z drogi do rowu, kobieta uskarżająca się na bóle pleców została zabrana na obserwację do szpitala.
  • Bemowizna, gm. Braniewo- autobus PKS-u relacji Węgorzewo- Gdańsk wypadł z drogi do rowu. Podróżowało 22 osoby, wszyscy pasażerowie bez obrażeń.
  • Jędrychowo, gm. Kisielice- z budynku jednorodzinnego zostało zerwane pokrycie dachu tj.eternit z powierzchni 20 m2 . Uszkodzony dach przykryto plandeką w celu nie dopuszczenia do jego zalania.
  • Nowa Wieś, gm. Iława- zerwany dach z budynku mieszkalno- gospodarczego z 1/3 ogólnej powierzchni. Zabezpieczono budynek plandekami przed opadami.
  • Mroczenko, gm. Grodziczno- z budynku jednorodzinnego zostało zerwane pokrycie dachu tj.papa z powierzchni 150 m2 .
  • Piotrowice, gm. Biskupiec, pow. nowomiejski- z drewnianej stodoły zostało zerwane pokrycie dachu tj. blacha z powierzchni 150 m2 .
  • Jeglia, gm. Rybno- z budynku obory został zerwany dach tj. 1/3 ogólnej powierzchni oraz została uszkodzona ściana szczytowa.Strażacy interweniują na bieżąco.

Apelujemy o zachowanie bezpieczeństwa, dostosowanie prędkości do warunków panujących na drogach.

/Opracował:.st.kpt.krzysztof Pardo-KW PSP, zdjęcia OSP Rybno/