O tym, że prawie każdy chłopiec chce lub chciał być strażakiem wiemy nie od dziś. Wiemy też, że zawód strażaka cieszy się wśród dzieci i dorosłych wielkim szacunkiem i uznaniem. Dzieci lubią wiedzieć i chcą wiedzieć o tym zawodzie jak najwięcej.

W związku z tym kętrzyńscy strażacy po raz kolejny zorganizowali w maju „Dni otwartej strażnicy”. Pierwsze grupy dzieci pojawiły się już pod koniec kwietnia. A w maju niemal w każdym dniu mamy czas zarezerwowany dla „małych strażaków”. Zdarzają się dni, że mamy kilka grup zwiedzających naszą komendę.

W czasie takich wizyt rozmawiamy o Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, ich zadaniach i roli w systemie bezpieczeństwa, o sprzęcie ratowniczym, o przyczynach powstania i rozprzestrzeniania się pożarów, o zasadach postępowania na wypadek pożaru, zasadach użycia podręcznego sprzętu gaśniczego. Dzieci mogą dowiedzieć się jak mają się zachowywać i postępować, gdy wybuchnie pożar, ale również co robić, aby do niego nie dopuścić. Każde dziecko może założyć hełm i ubranie, którego strażacy używają podczas akcji ratowniczo–gaśniczych. Każdy dzieciak może przez chwilę poczuci się jak prawdziwy strażak.Chcemy, aby nasz zawód i nasza strażnica były przyjazne dla wszystkich i aby kojarzyła się nie tylko z ludzkim dramatem i nieszczęściem, ale również z czymś przyjemnym. Po to właśnie organizujemy takie akcje.Jednak to nie tylko zabawa, to również szeroko pojmowana profilaktyka przeciwpożarowa. Tłumaczymy dzieciom jak mają się zachowywać, aby nie spowodować zagrożenia dla życia i zdrowia własnego oraz innych. W przypadku zaistnienia takiego zagrożenia pokazujemy co zrobić, aby ratować siebie, a być może i innych. To bardzo ważne, aby już najmłodsi wiedzieli jak najwięcej w tym zakresie.

Grupy szkolne zainteresowane wizytą w kętrzyńskiej Komendzie mogą kontaktować się zastępcą dowódcy jednostki ratowniczo–gaśniczej - st. asp. Mariuszem Czajkowskim, tel. 89 751 71 12.

/ tekst: mł. bryg. Szymon Sapieha, zdjęcia: st. asp. Mariusz Czajkowski/