Mikołajscy strażacy-ochotnicy uświetnili obchody 3 Maja na Placu Wolności w Mikołajkach pokazami ratownictwa technicznego i medycznego. Zgromadzeni widzowie śledzili poszczególne czynności ratownicze wykonywane przez strażaków podczas rozcinania karoserii samochodu.

Zainscenizowany wypadek drogowy samochodu osobowego mocno zadziałał na wyobraźnię widzów. Strażacy sprawnie rozcinali poszczególne elementy karoserii pojazdu tak, aby można było wydostać poszkodowanego kierowcę. Do udziału w ratownictwie medycznym została zaproszona grupa ratowników medycznych Polskiego Czerwonego Krzyża z Łomży. To oni prezentowali ćwiczenia na manekinie, sposób ułożenia rąk na torsie oraz prawidłowość wykonywania czynności reanimacyjnych. Chętni widzowie spróbowali swoich sił w działaniach reanimacyjnych na manekinie. Na zakończenie pokazów ratowniczych zostały przeprowadzone ćwiczenia sprawnościowe dla dzieci i dorosłych: zwijanie węża strażackiego na czas oraz umiejętne wlewanie wody do nalewka przy użyciu hydronetki. Dzieci próbowały z całych sił trafić strumieniem wody w otwór nalewka, natomiast osoby dorosłe wkładały maksymalny wysiłek w pompowanie wody. Zabawa była przednia, wszyscy bawili się znakomicie.

/opracował: st. asp. J. Szefer, zdjęcia: J. Gołębiewski/