Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów Aktualnosci/2009.03.6b oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

W związku z rosnącym zainteresowaniem, Ośrodek Szkolenia PSP w Olsztynie wznowił realizację Szkoleń Inspektorów Ochrony Przeciwpożarowej. Szkolenia odbywają się w oparciu o :

• Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 października 2005 r. w sprawie wymagań kwalifikacyjnych oraz szkoleń dla strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej i osób wykonujących czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej;

• Program Szkolenia Inspektorów Ochrony Przeciwpożarowej zatwierdzony przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w dniu 26 stycznia 2006 roku.

Dotychczas zrealizowane zostały dwa tego typu szkolenia. W pierwszym udział wzięli pracownicy różnych zakładów pracy, instytucji oraz osoby indywidualne, natomiast drugie szkolenie zorganizowano dla grupy składającej się z pracowników nadleśnictw podległych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Przedmiotowe szkolenie ma na celu zapoznanie uczestników z problematyką ochrony przeciwpożarowej ze szczególnym uwzględnieniem realizacji zadań z tego zakresu w zakładu pracy. Wśród omawianych tematów zajęć znalazły się między innymi:

• zasady organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz kompetencje inspektora ochrony przeciwpożarowej,

• podstawowe pojęcia dotyczące spalania i pożarów oraz zasady organizacji i  prowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych,

• przeciwpożarowe wymagania budowlane i drogi pożarowe oraz przeciwpożarowe zaopatrzenie w wodę,

• zabezpieczenie przeciwpożarowe instalacji użytkowych oraz instalacji i urządzeń technologicznych,

• środki gaśnicze, gaśnice i koce gaśnicze,

• urządzenia przeciwpożarowe,

• prace niebezpieczne pod względem pożarowym,

• zapobieganie poważnym awariom przemysłowym oraz prowadzenie kontroli spełniania wymagań ochrony przeciwpożarowej w zakładzie pracy,

• ustalanie przyczyn i okoliczności powstania pożarów.

W przerwie międzyzjazdowej każdy uczestnik szkoleni miał obowiązek:

• opracowania wybranego elementu instrukcji bezpieczeństwa pożarowego,

• dokonania podziału danego obiektu na strefy pożarowe,

• dobrania środków gaśniczych odpowiednich do zabezpieczenia pomieszczeń o różnym przeznaczeniu i charakterze.

W ramach zajęć praktycznych uczestnicy szkolenia zapoznali się z rozwojem i przebiegiem pożaru wewnętrznego. Ponadto, słuchacze uczestniczyli w zajęciach dotyczących budowy, konserwacji i praktycznego wykorzystania podręcznego sprzętu gaśniczego a także obserwowali procesy zapłonu mieszanin wybuchowych oraz wybuchu zbiorników ze sprężonym gazem.

Szkolenie zakończyło się składającym się z około 70 pytań egzaminem sprawdzającym zdobytą wiedzę. Zwieńczeniem procesu edukacyjnego było wydanie każdemu z uczestników stosownego zaświadczenia o ukończeniu szkolenia, zgodnie ze wzorem zawartym we wspomnianym rozporządzeniu.

{gallery}Aktualnosci/2009.03.6b{/gallery}