Po raz kolejny ruszyła zainicjowana przez wojewodę warmińsko-mazurskiego akcja informacyjna „Czad nie musi zabijać”, w której uczestniczył również Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki PSP - st. bryg.  Jan Słupski.

Od września tego roku straż pożarna w województwie warmińsko-mazurskim odnotowała już ponad 60 zdarzeń związanych z niewłaściwym użytkowaniem urządzeń grzewczych. Dwadzieścia siedem osób uległo zatruciu tlenkiem węgla.W poprzednim sezonie grzewczym odnotowano 293 takie zdarzenia w województwie, wtedy poszkodowane zostały 102 osoby. Na szczęście nie było ofiar śmiertelnych. Na przełomie roku 2010/11 straż pożarna uczestniczyła w 341 zdarzeniach, 140 osób zostało poszkodowanych, a 2 osoby zmarły. Jak wskazują te dane, świadomość mieszkańców naszego regionu o zagrożeniach związanych ze „śmiertelnym czadem” na szczęście rośnie. Wojewoda po raz kolejny zaprosił do współpracy specjalistów, którzy udzielą porad dotyczących właściwego eksploatowania urządzeń grzewczych w okresie zimowym. W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie 19 listopada /poniedziałek/ i 21 listopada/środa/ 2012 roku, w godzinach od 9.00- 14.00 pod darmowym numerem telefonu 800-606-646, będą dyżurować specjaliści z:

• Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie,
  • Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Olsztynie,
  • Spółdzielni Kominiarz w Olsztynie,
  • Oddziału Zakładu Gazowniczego w Olsztynie.

Przyczyny tragedii są zwykle podobne: zaniedbanie, niewiedza, niewłaściwe korzystanie z urządzeń grzewczych, wadliwa instalacja odprowadzania spalin. Dlatego wojewoda warmińsko-mazurski apeluje do mieszkańców regionu by przestrzegali elementarnych zasad korzystania z urządzeń grzewczych. By nie było kolejnych tragedii.

źródło: http://www.uw.olsztyn.pl/