3 maja, na nabrzeżu jeziora Drwęckiego w Ostródzie, odbył się piknik-festyn z okazji 20-lecia powstania Państwowej Straży Pożarnej. Podczas festynu zaprezentowaliśmy strażacki sprzęt, z którego najbardziej cieszyły się dzieci.

Strażacy zapewnili wiele atrakcji, m. in: możliwa była przejażdżka podnośnikiem hydraulicznym na wysokości, pływanie łodzią, zabawa z hydronetkami. Najmłodsi mogli spróbować sił w konkursie plastycznym o tematyce "straż pożarna". Zainteresowani mogli zobaczyć wóz strażacki "od wewnątrz", zapoznać się z parametrami sprzętu, przymierzyć ubrania i chociaż przez chwilę poczuć się strażakiem. W namiocie pneumatycznym zaprezentowaliśmy ratownictwo medyczne, strażak zapoznawał zgromadzonych z zasadami pierwszej pomocy, a każdy mógł spróbować sił w resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W trakcie odbyły się pokazowe ćwiczenia na wodzie: dwie osoby z kajaku wpadły do wody, jedna zniknęła pod powierzchnią.  Zadaniem strażaków było podjęcie z wody osoby poszkodowanej, ewakuacja na brzeg i udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Do działań włączono specjalistyczną grupę ratownictwa wodno-nurkowego, której zadaniem było odnalezienie zaginionej osoby pod powierzchnią wody.

W trakcie pokazów zapoznawano z historią PSP, a także ze zmianami jakie nastąpiły w ostródzkiej komendzie na przełomie ostatnich 20 lat. Ćwiczenia i festyn, który był częścią obchodów z okazji 20-lecia powołania PSP, wzbudził bardzo duże zainteresowanie, szczególnie wśród najmłodszych mieszkańców miasta.

/oprac.: mł. bryg. Piotr Wlazłowski/