17 lutego 2011roku piscy strażacy odwiedzili przedszkola. Spotkania z dziećmi miały na celu zapoznanie ich z pracą strażaka, a także przybliżenie niebezpieczeństw czyhających podczas zimowych zabaw.

W czasie spotkań chcieliśmy przekazać jak najwięcej informacji o zagrożeniach, z jakimi mogą spotkać się najmłodsi podczas lekkomyślnego wyboru toru saneczkowego, czy łyżwiarskiego. Staraliśmy się wskazać sposoby, jak należy postąpić w przypadkach, kiedy dojdzie do załamania się lodu i wpadnięcia osoby do lodowatej wody. Próbowaliśmy uświadomić dzieciom, jak bardzo niebezpieczne jest przebywanie w wodzie oraz jak należy przekazać informację pod numery alarmowe. Podczas spotkania dzieci mogły zobaczyć wyposażenie strażaka, który udziela pomocy osobom, pod którymi załamał się lód. Informowaliśmy, jak bardzo niebezpieczna może być jazda na sankach za samochodem taty. Każde dziecko mogło zadawać pytania strażakom i przymierzyć strażacki hełm. Udzielaliśmy wskazówek, jak należy zachowywać się podczas zimowych sportów, by nie doszło do nieszczęścia. Na zakończenie każde dziecko dostało pamiątkową broszurkę ze strażackim samochodem do pokolorowania.

Strażacy radzą,  zapamiętaj:

- Jazda na sankach to wspaniała zabawa, ale zjeżdżaj na nich tylko w miejscach, gdzie nie ma jeżdżących samochodów. Nie zjeżdżaj z górek, które znajdują się w pobliżu dróg i jezdni.

- Jeżeli masz łyżwy i chcesz bezpiecznie na nich jeździć, korzystaj TYLKO z zorganizowanych lodowisk i ślizgawek – NIGDY nie ślizgaj się na rzekach i stawach. Pamiętaj, szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach. W tych miejscach lód może być bardzo cienki.

- Pamiętaj! Najbezpieczniej jest bawić się pod opieką rodziców, opiekunów. Zachęcaj ich do wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

- Najlepiej, jeśli skorzystasz z zabaw zorganizowanych w Twoim przedszkolu lub sąsiedniej szkole. Tam zawsze ktoś czuwa nad Twoim bezpieczeństwem.

- Kiedy spadnie śnieg i zrobi się ślisko - poruszaj się ostrożnie po chodnikach i drogach.

- Nigdy nie rzucaj śnieżkami w jadące samochody – to może być przyczyną groźnego wypadku.

 

Zapamiętaj, jak nie zachowujemy się podczas zabaw na śniegu:

 

  • nie podstawiamy nogi jeżdżącym na łyżwach koleżankom i kolegom,
  • nie popychamy innych osób,
  • nie uderzamy ich kijem hokejowym,
  • nie rzucamy śnieżkami w głowę koleżanki lub kolegi,
  • nie zajeżdżamy drogi osobom jeżdżącym na sankach, łyżwach i nartach,
  • nie jeździmy na sankach, nartach, które ciągnięcie samochód.

 

W razie, gdyby ktoś potrzebował pomocy, zapamiętaj numery alarmowe do służb, które natychmiast jej udzielą.

Nigdy nie dzwoń pod te numery tylko dla żartów.

 

/tekst: mł. kpt. Józef Baranowski, zdjęcia: archiwum KP PSP w Piszu, zdjęcia i rysunki ze stron internetowych/